Статья
Determination of the homotopy type of a Morse-Smale diffeomorphism on a 2-torus by heteroclinic intersection

Morozov A.

Russian Journal of Nonlinear Dynamics. 2021. Vol. 17. No. 4. P. 465-473.

Monotonicity Criterion of Topological Entropy and Kneading Invariants for Lorenz Families

Малкин М. И., Safonov K.

In bk.: Mathematical Physics, Dynamical Systems and Infinite-Dimensional Analysis – 2021. Долгопрудный, МФТИ, 2021. P. 156-158.

Quasi-Feynman formulas for the Schrödinger equation on compact and non-compact manifolds

Florido Calvo F. A., Remizov I.

math. arXiv. Cornell University, 2021

Доклад И. Д. Ремизова на международной конференции

Доцент кафедры фундаментальной математики, старший научный сотрудник Лаборатории топологических методов в динамике, руководитель магистерской ОП "Математика", Иван Дмитриевич Ремизов, выступил с докладом "Approximation Subspaces in the Chernoff Theorem" на международной конференции "Математическая физика, динамические системы, бесконечномерный анализ", проходившей в МФТИ с 17 по 21 июня.